EET v praxi podnikatelů

03.07.2017

Nejste si jisti, zda spadá váš obor podnikání do Elektronické evidence tržeb EET? Na konkrétních příkladech zde bude objasněno, koho se EET týká a koho dosud nikoliv. EET se týká pouze tržeb z podnikatelské činnosti hrazených v hotovosti. Hotovostí se rozumí i platba kartou, nebo stravenkami, nebo dárkovými poukazy. Naopak EET nepodlékají převody z účtu na účet, např. provedené prostřednictvím internetového bankovnictví. Kdo obchoduje pouze bezhotovostně, EET se ho netýká.

U stravovacích a ubytovacích služeb, pro které platí evidovat tržby od 1.12.2016 je třeba si ujasnit, co je považováno za takovou službu a co naopak za dodání zboží (jídla).

Tržby z minoritní činnosti

EET nabíhá v několika fázích:

  • od 1. 12. 2016 ubytovací a restaurační služby,
  • od 1. 3. 2017 maloobchod a velkoobchod,
  • od 1. 3. 2018 svobodná povolání, doprava, zemědělství, a konečně
  • od 1. 6. 2018 řemeslné činností a ostatní výrobní činnosti.

Jak je tomu, pokud podnikatel dosahuje tržeb z různých činností, přičemž jedna z činností je považována za hlavní (ta s vyššími příjmy), a druhá za minoritní?

Tržby z takové minoritní (okrajové) činnosti, pokud nepřesáhnou ročně 175 000 Kč, a zároveň nejsou vyšší než 49% celkových tržeb podnikatele, může podnikatel hlásit na EET až v okamžiku, kdy se jej týká hlášení tržeb z jeho hlavní činnosti.

Příklad: Podnikatel má hlavní příjmy ze své řemeslné činnosti, příležitostně se věnuje pronájmu v penzionu. Tržby z pronájmu nepřesahují 175.000 Kč ročně a zároveň nejsou vyšší než 49% tržeb podnikatele. V takovém případě bude podnikatel evidovat tržby z pronájmu nejdříve od 1.6.2018 společně s tržbami z řemeslné živnosti.

Ubytovací služby ne vždy podléhají EET

U pronájmu nemovitých věcí je třeba zohlednit, zda se jedná o příjem dle paragrafu 7, nebo 9 zákona o daních z příjmů. EET totiž dopadá pouze na příjmy z podnikání, tedy na § 7. Příjmy z dlouhodobého pronájmu např. bytů, garáží, pokojů, atp. dle § 9 jsou z EET vyňaty.

Příklad: fyzická osoba pronajímá tři byty, nájemné za jeden z bytů je hrazeno v hotovosti. Vzhledem k tomu, že pronájem bytů spadá pod § 9, pak není třeba EET řešit.

Co je stravování a pohostinství

U stravovacích a ubytovacích služeb, pro které platí evidovat tržby od 1.12.2016 je třeba si ujasnit, co je považováno za takovou službu a co naopak za dodání zboží (jídla).

Stravovací službou je služba, kdy jsou nabízena jídla a pití k okamžité konzumaci na místě jejího vydání, tzn. v hospodě, kavárně, cukrárně, atp. a v takovém prostoru jsou zároveň zajišťovány doplňkové služby, jako je umístění stolů a židlí, toalet, šaten, obsluhy, atp.

Nadruhou stranu pokud jde o dodání zboží (stravy) formou zabalení do tašky, ubrousku a zboží není konzumováno přímo v místě prodeje, nejedná se o stravovací službu. Taková služba následně nepodléhá EET od 1. 12. 2016, ale až od 1.3.2017, nebo později, pokud se jedná o minoritní činnost.

Malé spolky a kluby jsou z EET vyňaty

Drobné spolky a organizace, které jejichž hlavním účelem je jiný cíl, než dosahování zisku (dobročinný účel, sdružování lidí, atp.), jsou z EET vyňaty za předpokladu, že:

  1. tržby z podnikatelských aktivit spolku nejsou vyšší než 300 000 kč ročně, a nebo
  2. tržby činí méně než 5 % z celkového obratu organizace.

Pokud některý z těchto bodů spolek nesplňuje, je povinen evidovat v rámci EET své veškeré tržby z podnikatelské (vedlejší) činnosti. Tržby ze své hlavní činnosti (dobročinná, nezisková činnost) evidovat nemusí. 

Do limitu 300 tisíc korun se počítají všechny podnikatelské činnosti dohromady bez ohledu na to, zda jsou tržby z těchto aktivit přijímány v hotovosti nebo na účet. Limit se počítá za rok, který předcházel termínu začít evidovat tržby. 

Příklad: spolek pořádá každoročně společenskou akci pro veřejnost, na které je vybíráno vstupné. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedinou akci, na které jsou vybírány peníze, a celkové vstupné nepřesáhne 300.000 Kč, není třeba se EET zabývat.

V případě nejasností s EET se na mě neváhejte obrátit. Další možností je požádat Finanční správu o závazné posouzení o určení evidované tržby. To prakticky znamená, že finanční úřad se vyjádří k tomu, zda se vás EET týká či nikoliv.

Ing. Michal Vejvoda,  Tel.: +420 773 904 731
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!